Jump to content
Nugget Shooter Forums
homefire

Twisting Up DIY Coils ?

Recommended Posts

OK, Back at it.  Got side tracked on a few things.  

Decided to go ahead and try the .2mm (32AWG) wire after reading on the Geotec Forum someone used it with reasonable results.  

DC Resistance goes up but it seems with little consequences.  Here are some basic numbers but sense I'm going with a 1" or so smaller form I will need a few more wraps or turns of wire to meet the uH numbers.  

The As Build :

Diameter: 255mm x 137 mm (one coil)
Wire size: .25mm (30 AWG) enameled
Tx inductance: 6.0mH
Tx resistance: 18 – 25 Ohms
Tx resonance - About 14.5 kHz
Rx Inductance: 6.5mH
Rx resistance 18 – 25 Ohms
Rx resonance with 15nF – About 16.1 kHz

Attempted Build:

Tx
30 (AWG)      Wire Resistance:  24.378 ohms
Gauge   32 (AWG) 236.22ft  Wire Resistance:  38.764 ohms

Rx
30 (AWG) 216.53ft Wire Resistance:  22.346 ohms ohms
32 (AWG) 240ft = 39 ohm

My set up and Deviations marked in red on coil plan.
===

1211171130.jpg

1211171129.jpg

1211171128.jpg

Wire Requirement.PNG

• Like 1

Coil came out to 5.5mH prior to lashing and was able to get it spot on 6.5 by lashing it.  It will change some with added pressures from spiral wrap I'm sure.  I hit it with some krylon paint as adhesive to try and keep it from moving much.  

I wrapped coil with the Teflon and things did change a bit but not as expected.  The uH went down.  LOL  Now getting like 6.367.  I'll play at wrapping some more Teflon tighter and see if I can get it back up. I'm good with that.  I can make up the difference on Tx  if needed and still be  will in the 14Khz Tx. 

1211171541Laced.jpg

1211171655AfterTeflon.jpg

1211171658 Fit.jpg

• Like 1

Ok, Getting there !  I got the issues corrected.

Tx

Gauge   32 (AWG) 214ft  Wire Resistance:  38.764 ohms
107 turns
6.05 mH

Rx

32 (AWG) 224ft = 39 ohm
113 Turns
6.507mH

Going to fit in the Housing Nice.  Now I need to tac glue it to a peace of card board and tune Null it.  

1212171627 FITTING.jpg

• Like 2

Very fascinating Homey. Do the coil windings just get glued down to the coil housing, or just to the cardboard you mentioned and a layer of foam over it to keep it from moving inside the housing?

It'll be great when you take it out and find something with it. :D

Dave I will just tac glue them to some card board to get them Nulled.  That requires moving one or both coils to the point that the Rx Coil is cancelling out the Transmitted signal.  At this point the Receive signal will be based on mostly the Target Signal only. 

Later I will glue the card board on some foam as filler/spacer.   Later I'll blow expanding foam in the housing securing all.   In this case the Shielding is going to be a Conductive Carbon based paint within the coil housing. 

This one is for the guy I'm building the TGSL detector for. 

All Documents required can be downloaded from Geotech if anyone is interested.  Files are to large to post here.    http://www.geotech1.com/forums/showthread.php?15710-TGSL-Complete-Details

Dave, I'm still working on the Engine Management.  Just getting this one out of the way. 

TxRx PhaseRelation.PNG

• Like 3

Ahh...I see! So the initial tacking down is just for tuning the coils. How much leeway is there in the coils position to each other? If you bump one and move it a couple thousandths during assembly...will it screw up your tuning?

Piles of stuff can come to play.   You want the two coils as symmetrical to each other as possible.  Shift one or the other laterally can throw you out.   Just a mm or so can mean in or out of what your looking for.    When you get done it's best to have any output on the Rx Positive of the Null on this detector.

• Like 1

Not so sure this .2mm wire is going to work as advertised.  Having issues getting it to sing on the Tx Oscillator. 

LOL, only a couple of hours.  Not done fuddling with it yet.  Think I can just change the Bias on the Transistor and get it to do it's thing.   It starts some times and not others. 

I used the new Printer to print a few (10) pages of that program I'm working on.  Have  one section all marked up as to what changes I need .  Going to make those changes and give it a go.  I need to bread board the Display to the MEGA2560 and see if it will run.  Wish I knew what I was doing a whole lot better ! :brows:

• Like 1

Glad you might be able to salvage those coils still. 

It seems building my engine is the easy part...I think you have the hardest job. 

It's been a learning experience for sure:)

Edited by ArcticDave
  • Like 1

On 19.09.2017 at 21:38, homefire said:

Tamam, işte hikaye. Kitten bir Surf Master PI yaptım. Kullanmayı planladığım orijinal bir Surf Master Coil vardı. Sucked. Basit bir Mono Bobin yaptım ve tüm hedeflerdeki algılamayı iki katına çıkardı.
Bu dedektörü Dig It All şey sakıncası yoksa ince avcılık plajları veya ToT sürü daha olurdu. NO Altın Makinesi gibiydim. Bir çocuğa hediye ettim.

Sonra bir Mini Pulse Plus yaptım. Bu dedektör, 10uS gecikmede veya altında çalışacak şekilde ayarlanabilmektedir. Bunun yarısı Azz külçe makinesi potansiyeli var. Bunu yapabilmek için daha hızlı bir bobine ihtiyacım vardı. Tx Darbe'den Örnekleme süresine daha hızlı anlam. Bobin Geri Dönüş gerilimini iptal etmek için geçen süre, daha az zaman. 
Burada bunun tüm yönlerine girmek istemiyorum. Sadece bazılarınızın kendi basit PI Bobinlerinizi yapmakla ilgilenip ilgilenmediğini bilmek istiyorum. 
Ben burada sadece bir basit basit PI DOSE nispeten küçük altın bulma potansiyeline sahip bir maden laboratuar makinesi üretmeye çalışmıyorum. UCUZ, Sana Ucuz Paten olduğumu söyledim mi? 
Birincil Altın Makinem olarak GMT var. Ben de sadece PI olayıyla oynamak istiyorum. 

İlk önce Süper Basit Mono bobinlerle oynamaya başladım. Bazıları üzgün çıktı. Bazıları o kadar da kötü değil. Bazı Oldukça iyi Dan.
Bobinleri hızlandırmanın yanında Basket bobinlerini öğrendim. Üçüncü başarısızlığımın devam edeceğini düşündüm. Hala bazıları üzerinde çalışıyor ama o kadar iyi bir bobin üretemiyorum.
Yüksek Dolar rulo formları ile uğraştım ve hiç kimsenin görmediği bir şey buldum. Yığılmış Sepet bobini. 

Bir Sepet Bobininin arkasındaki fikir, Geri Dönüş Gerilimini Artıran Bobinlerin Kendiliğinden Kapasitansını düşürmektir ve Tx Darbe sona erdikten sonra bobinin daha uzun süre dayanmasına neden olur. Basket Coil, bunu bobin düşürme Kapasitesi sargıları arasına daha fazla mesafe / boşluk koyarak dozlar. Önceki Sepet bobinleri yayılan spiral rüzgar kullanır. İçeriden başlayarak dışa doğru ilerliyor. Bu, kapasitansın düşürülmesinde en iyi şekilde çalışır, ancak Endüktansı bir miktar azaltır. Daha Yüksek Endüktanslı bir bobin Hedef sinyalinin tespitinde daha iyidir, ancak Geri Dönüş Gerilimine de katkıda bulunur. Bu Yığılmış Sepet Bobini, Kapasiteyi aynı şekilde düşürmek için aynı şeyi yapar. Sargıyı ayrı tutmak. Sargının Sarmal Rüzgar Sepetine göre bir avantajı var gibi görünüyor. s, bobin şeklinin oluşumu nedeniyle daha kutsanmış bir hedef sinyal üretir. Sarmal tip sepet, sarımın dışarıya doğru ilerler ve bu, Hedef sinyalinin konsantrasyonunu azaltma eğilimindedir. Spiral'in aksine Yığılmış, tüm sargıları hedef sinyale göre dik tutar. Daha fazla Sargı, daha fazlasını toplama yeteneğini kazanan sinyale maruz kalır. Bobin, hedef sinyali bir Mono'nun istediği gibi görür, ancak Mono Bobininin Hızlı çalışmasını önleyen Ek Kapasitans olmadan. Daha fazla Sargı, daha fazlasını toplama yeteneğini kazanan sinyale maruz kalır. Bobin, hedef sinyali bir Mono'nun istediği gibi görür, ancak Mono Bobininin Hızlı çalışmasını önleyen Ek Kapasitans olmadan. Daha fazla Sargı, daha fazlasını toplama yeteneğini kazanan sinyale maruz kalır. Bobin, hedef sinyali bir Mono'nun istediği gibi görür, ancak Mono Bobininin Hızlı çalışmasını önleyen Ek Kapasitans olmadan. 

Bu bobin geometrisi başka bir faydalı kaliteye sahiptir. Üretilen Alan dikey ovada konsantre edilir. Ne demek daha sonra bir Mono olabilir bobinleri altında ve altında daha fazla tespit. DAHA DERİNE ! Aynı güce sahip daha fazla hedef sinyali aynı dikey düzlemde daha fazla sargıya maruz kaldığından, bunun daha fazla hedef sinyale nasıl çevrilemediğini görmüyorum. Bunu test etmem gereken yeni bir osiloskopum var. Eski DIY Kitim DSO 138 Scope göreve hazır değildi.

LOL Üzerinde Rant

Mevcut Kaynaklar:

Ücretsiz Tel. Tüm tellerimi Eski TV setlerinden kurtarıyorum. Gaz Giderme Bobini birincil kaynaktır. Bir Picture Tube içeren tüm Eski TV'de bunlara sahiptir. Daha Kullanılabilir tel, Tüpün Sonundaki Yoke Bobinlerinden elde edilebilir. Bir Gaz Giderme Bobini, en az üç veya dört veya daha fazla bobin oluşturmak için yeterli tel sağlar. Bazı yeni TV'lerde Gaz Alma Bobini için Alüminyum Tel kullanıldı. Eğer malzeme kullanmak istiyorsanız çok iyi çalışıyor. Onunla bazı iyi Bobinler yaptım. Sadece Mekanik Baharatları kullanmanız yeterlidir. Sorun değil.

Tel Formları. Kendi başıma inşa etmeye başladım ve kraliyet acısı buldum. İstediğim her Bobin tipi için Yeni Form oluşturmak zorunda kaldım. Harika Eşi Kötü Wanda bunu benim için çözdü. Maviden dediği gibi, Eaaaaa! Bunların sorunu ne? 

https://www.walmart.com/ip/Darice-Easy-Knitting-Loom-Round-4pc-Neon/10727494

Setini davaya bıraktı.
5 "7" 9 "ve 11" dokuma tezgahım var.
Mono Bobinler, DD Bobinler ve Yep, Yığılmış Sepetler yapabilirsiniz.

Test Ekipmanları: Oldukça iyi bir ekipman topluluğum var. Bobinler için eldeki en düşük maliyetli ürünlerden birine güveniyorum. Tüm O Matic Hakkında 7,00 $ Test! 

Bunlar Kir Ucuz. Sana Ucuz Paten olduğumu söyledim mi?
Bu şey size bir bobin hakkında ihtiyacınız olan her şeyi söyleyecektir.
Endüktansı ve direnci tek bir testte söyleyebilir.

https://www.banggood.com/LCR-T3-Transistor-Tester-Resistance-Capacitance-Diode-ESR-SCR-Inductance-Meter-p-987971.html?rmmds=search

Bobin Kabuk Muhafazaları.

Onları çevrede üreten birkaç kişi var. En sevdiğim Bay Hays dükkanını kapattı. 

DB Bowers adlı bir adam makul bir fiyat için iyi olanları yapar.

Çoğu bölüm için doğaçlama yapıyorum. Muhafaza olarak Bobin Kayma Kabuğunu kullanın, Eski Bobinler disseke. Kova çok bitiyor. Sadece bu konudaki hayal gücünüzle sınırlı. 

Koruyucu. Tüm Mono Bobinlerinde iyi ol Bakır bant kullanıyorum. Ucuz ve iyi çalışıyor. Ucuz bir paten olduğumu söylemiş miydim?

https://www.banggood.com/10mm-X-20m-EMI-Copper-Foil-Shielding-Tape-Conductive-Self-Adhesive-Tape-p-1107008.html?rmmds=search

Diğerlerinde Grafit spreyi kullanıyorum. Yığılmış veya sepet bobinlerini satamazsınız. 

İşte dağınıklığımın birkaç berbat fotoğrafı ve düşünmek için bazı temel bilgiler.

GMT için bu kış bir süre uğraşacağım bir DIY bobini üretmek için gereken her şeye sahibim. 

0919171020.jpg

0919170958.jpg

0919170957.jpg

0919171021.jpg

0919170952.jpg

XCoil2.1.jpg

0919170946.jpg

D-coils basics.pdf 505.53 kB · 362 downloads getiriliyor 505.53 kB · 362 indirme

D-FastCoil.pdf 680.64 kB · 297 downloads getiriliyor 680.64 kB · 297 indirme

0919171004.jpg

Hi Homofire, could you help me about coil winding? 
I plan to make a good detector for myself. The detectors I bought from the vendors so far have upset me. I am researching to make pi and vlf detectors with a good depth, which can separate metal types. The coil you made was very interesting. This is the first time I see a coil winding like this. Congratulations on this.